Pracownie terminalowe to kolejna nowość wśród udogodnień technologicznych. Stworzone zostały , aby poprawić jakość edukacji i podnieść prestiż szkoły. Jest to bardziej komfortowe i oszczędniejsze rozwiązanie.
Na biurkach uczniów w dalszym ciągu pozostanie monitor, myszka i klawiatura. Jednak wielkie, szumiące „pudło” zwane potocznie komputerem PC zostanie zastąpione małym „pudełeczkiem” nazywanym terminalem. I tu pojawia się pierwszy atut pracowni terminalowej – oszczędność miejsca. Dodatkowo terminale nie posiadają układu chłodzenia, dzięki czemu szum tworzony przez komputer zostanie całkowicie zniwelowany. Każdy z terminali łączy się z serwerem, który jest sercem i mózgiem całej pracowni. W sali znajduje się jeden komputer administratora. Bardzo pomocne jest również oprogramowanie – NetSupport . To właśnie dzięki niemu możemy wykorzystać pracownie terminalową do granic jej możliwości. Administrator w każdej chwili może sprawdzić jakie działania były wykonywane na danym stanowisku. Z poziomu administratora są instalowane wszelkie oprogramowania i dokonywane wszelkie konfiguracje. Wystarczy tylko raz zainstalować dany program, aby mógł mieć do niego dostęp każdy z uczniów na swoim stanowisku. I tu pojawia się kolejny wniosek. Pracownie terminalowe tworzy się szybciej. Koszt stworzenia jednego stanowiska jest mniejszy. Dodatkowym atutem jest fakt, że terminale podczas pracy pobierają znacznie mniej prądu niż komputery stacjonarne czy nawet laptopy. Różnica jest odczuwalna już przy pierwszym rachunku.
Podsumowując tradycyjnym pracowniom komputerowym mówimy stanowcze ŻEGNAM! Sale terminalowe są rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Zapewniają komfort pracy w ciszy oraz zajmują mniej miejsca. Wszelkie działania konfiguracyjne są dokonywane tylko raz. Można kontrolować pracę uczniów oraz sprawdzić czy nie odbierają nieodpowiednich treści. I co istotne – niski koszt stworzenia pracowni oraz oszczędność energii podczas użytkowania.