Co nowego w świecie monitorów interaktywnych? – Avtek Pro 4K
11 czerwca 2018
Mini gadżety dla każdego podróżnika i nie tylko
16 sierpnia 2018

OPS czy laptop? Czyli jak rozszerzyć możliwości monitora interaktywnego

Posiadają już Państwo monitor interaktywny? Często do jego współpracy potrzebny jest komputer, aby można było korzystać z większej ilości funkcji urządzenia. Dzięki komputerowi możemy korzystać z funkcji systemu Windows oraz wykorzystywać do pracy większą ilość programów i aplikacji.

Producenci monitorów stworzyli dedykowany im komputer OPS ( Open Pluggable Specification ). Dołączony jest bezpośrednio do monitora tworząc rozwiązanie all-in-one, które można w szybki sposób uruchomić. Do połączenia monitora z komputerem nie potrzebne są żadne zbędne kable.  Dodatkowo OPS można przenosić między monitorami jeśli są one ze sobą kompatybilne. Jeżeli mamy kilka różnych monitorów innych marek to rozwiązanie nie jest zalecane. Dodatkowym atutem jest niskie zużycie prądu oraz komfort pracy z monitorem, gdyż dedykowany komputer działa bezgłośnie. OPS daje więcej możliwości a jego praca jest wydajna oraz komfortowa. Nie ma przeszkód, aby zakres jego działania rozszerzyć o popularne oprogramowanie Winsows.

 

Jeżeli posiadają Państwo różne monitory lub OPS nie przypadł do Państwa gustu, bądź nie sprosta Państwa oczekiwaniom, można go zastąpić czymś innym. Dobrym rozwiązaniem jest komputer stacjonarny a jeszcze lepszym laptop. Laptop można transportować między salami i połączyć z monitorami różnych producentów. Nie ma przeszkód, aby wykorzystywać go nie tylko przy pracy z monitorem. Często komputery szkolne posiadają różnego rodzaju programy edukacyjne i inne zasoby, z których można korzystać na monitorze. Służy wsparciem dla niestandardowych plików oraz posiada szeroką gamę aplikacji i oprogramowań systemu Windows, które w łatwy sposób można wykorzystać. Większość laptopów posiada wejście na płyty CD / DVD co umożliwia udostępnianie większej grupie uczniów np. filmów czy programów edukacyjnych Dodatkowo bez problemu można korzystać bezprzewodowo z internetu za pośrednictwem monitora, ponieważ laptop posiada wbudowany port Wi-Fi. Zazwyczaj każdy nauczyciel posiada umiejętność podstawowej obsługi komputera, więc szkolenie z tego zakresu jest zbędne.  Monitor najlepiej współpracuje z komputerem, który posiada system operacyjny Windows od wersji 7 wzwyż. Laptop jest najpopularniejszym i najprostszym zamiennikiem dedykowanego komputera OPS.

 

Monitory interaktywne posiadają wbudowany system Android. Dzięki temu w prosty sposób można wykorzystywać podstawowe funkcje urządzenia oraz korzystać z niego jak ze zwykłej tablicy. Dodatkowym atutem jest możliwość instalacji dodatkowych aplikacji, lecz niestety ich zakres często bywa ograniczony. System android jest zawsze pod ręką i nie zużywa żadnej dodatkowej energii. Aby uzyskać dostęp do Internetu należy podłączyć kabel LAN lub moduł Wi-Fi. Warto jednak traktować go jako dodatkowy atut monitora, ponieważ system Windows posiada znacznie więcej funkcji.
Wśród kilku rozwiązań najciekawszym urządzeniem, dzięki któremu lepiej będziemy mogli wykorzystać monitor interaktywny jest laptop lub OPS. Wbudowany system Android lepiej traktować jako dodatek. Podczas pracy z monitorem w prosty sposób można przechodzić między trybem komputerowym ( systemem Windows ) a Androidem.