W 1420 roku niejaki Joahannes de Fontana stworzył pierwszy szkic prototypu urządzenia, którego zadaniem było wyświetlanie obrazu z niewielkiej odległości. Rysunek przedstawiał bowiem zakonnicę z lampką oliwną. Kobieta oświetlała namalowany na szkle obraz, który pojawił się na ścianie w powiększeniu. Samego de Fontana ciężko jest uznać za wynalazcę pierwszego projektora. Dopiero jego następcy wcielili plan Joahannesa w życie tworząc wspomniane urządzenie. Kto jest zatem pierwszym twórcą projektorów? Ciężko to stwierdzić.
Badacze przypisują budowę pierwszego prawdziwego projektora Athansiusowi Kircherowi, który w 1646 roku urządzenie, które przy pomocy lustra odbija światło słoneczne. W swoim szkicu wyróżnił sprzęt, soczewki i ekran – elementy, które zawierają dzisiejsze projektory.
Christiaan Huygens w 1659 roku pokazał światu pierwszy prototyp projektora. Zaledwie 4 lata później urządzenie weszło do produkcji. A to wszystko dzięki współpracy Huygensa z angielskim optykiem Richardem Reevesem.
W XVII wieku powstały Magiczne Latarnie. Do ich budowy wykorzystywano lampę naftową, szkło, drewno, metal i farby emaliowe. Posiadały one również mechanizm przesuwający slajdy, który składał się z pokrętła i dźwigni. W ten sposób można było tworzyć pierwsze, proste animacje. Magiczne Latarnie stały się na tyle popularne, że zaczęto je produkować i sprzedawać. Powstały również bardziej skomplikowane wersje, które były w stanie wyświetlić trzy obrazy jednocześnie.
W połowie XIX wieku Michael Faraday uzyskał wysokiej jakości światło wapienne przy pomocy palonego wapna. Pomysł ten szczególnie spodobał się właścicielom teatrów. W połowie XIX wieku trafił do tego typu instytucji. Światło wapienne było najbardziej zbliżone do światła dziennego a przy użyciu różnych filtrów i soczewek można było manipulować jego kształtem i barwą.
W procesie powstawania projektorów swoje palce maczał nawet sam Thomas Edison – wynalazca kultowego produktu, którym stała się żarówka. W 1890 roku Edison poddał testom prototyp projektora cylindrowego. Był on w stanie wyświetlać ruchomy obraz. Jednak marna jakość i mało imponujący rozmiar obrazu zniechęcił Edisona. Porzucił projekt i wziął się za tworzenie kinetoskopu, którego sława nie trwała zbyt długo.
Bracia Lumiere zostali okrzyknięci pionierami kinematografii. W 1895 roku wyświetlili swój pierwszy film. Kinematograf był połączeniem kamery rejestrującej obraz, projektora i drukarki. Nagrane klatki wyświetlano na ekranie o wymiarach 16 na 21 metrów co było niezwykle imponującym wynikiem jak na tamte czasy. Dzięki temu z wyświetlanego obrazu mogło korzystać kilku widzów.
Co było dalej? Nastała era cyfrowa. W 1897 roku opracowano technologię CRT a trzydzieści cztery lata później wdrążono ją. Od 1934 roku po dzień dzisiejszy ludzkie serca skradł wynalazek zwany telewizorem. Początkowo wyświetlany na nim obraz nie był zbyt imponujący ani nie zawierał kolorów, jednak w niczym to nie przeszkadzało odbiorcom. Dopiero od 1951 roku prowadzono transmisje telewizyjne w kolorowych barwach. W tym samym roku powstał pierwszy projektor wykorzystujący wspomnianą technologię CRT.
Era nowoczesności wprowadziła zamieszanie w życie ludzi, także w świecie projektorów. Gene Dolgoff opracował technologię LCD w 1968 roku. Szesnaście lat zajęło stworzenie projektora, który wyświetlał obraz LCD. W 1987 roku opracowano technologię DLP i zaledwie dziewięć lat później powstał projektor DLP. W 2006 roku powstały diody LED o dużej mocy. Twórcy projektorów skusili się, aby je wykorzystać w swoich urządzeniach.