O nauce programowania słów kilka
5 stycznia 2018
Historia powstania projektorów
12 lutego 2018

Einstein, czyli jak zaciekawić uczniów naukami ścisłymi

Einstein to rewolucyjna platforma nauczania STEM stworzona przez Fourier Education. Dzięki niej jesteśmy w stanie badać otaczający nas świat poprzez doświadczenia. Badania dowodzą, że dzieci, które od małego obcują z nauką, technologią, inżynierią częściej odnoszą sukces na tle zawodowym. Jednak wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Urządzenia Einstein są przeznaczone dla użytkowników w różnych grupach wiekowych, począwszy od najmłodszych, aby zaznajomić ich z technologią, kończąc na licealistach, aby mogli oni w ten sposób opracować ścieżkę swojej życiowej kariery. Platforma pomaga nauczycielowi i inspiruje uczniów. Zapewnia zestaw ciekawych i praktycznych doświadczeń dla nauk ścisłych. Łączy eksperymenty bazujące na czujnikach z interaktywnymi aktywnościami i przyjaznymi aplikacjami.
W skład platformy wchodzą:

Einstein Tablet + który zdobył nagrodę Bett 2014 lub jego udoskonalona wersja Einstein Tablet +2. W zależności od modelu tablet ten ma kilka wbudowanych czujników, ale ich ilość można w prosty sposób rozszerzyć o ponad 60 dodatkowych. Wbudowane czujniki to między innymi czujnik UV, światła, temperatury, tętna, wilgotności, przyśpieszenia, dźwięku, barometr, mikrofon oraz GPS. Stworzono również dodatkowe zestawy do badań energii wiatru, słońca i zasad dynamiki. Zaletą produktu jest również fakt, że jego obsługa nie jest skomplikowana. Dzięki standardowo zainstalowanemu oprogramowaniu MiLab oraz Świat einstein dane można analizować od razu, niezależnie od tego czy eksperyment odbywa się w klasie czy na zewnątrz.

LabMate + to niewielkich rozmiarów wysoce intuicyjna i przyjazna w obsłudze aplikacja ułatwiająca gromadzenie i analizowanie danych. Posiada 6 wbudowanych czujników, których można użyć do nauczania przedmiotów ścisłych. Dzięki łączu Bluetooth oraz Micro-USB można połączyć go z dowolnym komputerem lub tabletem. Ponadto posiada nie tylko wytrzymałą obudowę, ale również baterię pozwalającą na prowadzenie całodobowego doświadczenia bez konieczności ładowania. LabMate+ to przyjazny dla użytkownika data logger z czujnikami, którym w ekspresowym tempie można przeprowadzić proste doświadczenie lub rozbudować go do tych bardziej skomplikowanych.

Mate jest najmniejszym na rynku rejestratorem danych z czujnikami. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z cyfrowym laboratorium. Posiada sześć wbudowanych czujników: światła, temperatury, UV, tętna, wilgotności oraz przyśpieszenia. Dodatkowo producent zapewnił port, do którego możemy podłączyć dodatkowe urządzenie. Dzięki temu małemu urządzeniu można przeprowadzić pierwsze proste eksperymenty.

Dodatkowo Einstein Splitter daje możliwość podwojenia portów, do których można podłączyć dodatkowe czujniki. Tablet i LabMate są w stanie odczytać dane ze wszystkich czujników jednocześnie.

Oprogramowanie, dzięki któremu funkcjonuje tablet to standardowo system Android. Einstein Tablet+2 posiada dwie wbudowane aplikacje edukacyjne: Świat einstein oraz MiLab. Ta pierwsza została stworzona z troską o najmłodszych. Znajdą w niej proste eksperymenty opisane w formie prezentacji i filmiku. Dodatkowo aplikacja ActivityMaker umożliwia samodzielne tworzenie ćwiczeń oraz eksperymentów, których wyniki zostaną zapisane automatycznie. MiLab jest programem zbierającym dane, analizującym je i interpretującym ich wyniki. Dzięki dodatkowej aplikacji TrackIt!  Można analizować ruchome obiekty w obrazach wideo. Czy to  nie jest idealne rozwiązanie do nauki zasad dynamiki?

 

 

Producent zadbał również o nauczycieli, którzy mają obawy przed tym jak wykorzystać tablet na swoich zajęciach. Katalog jest podzielony na cztery podstawowe kategorie: szkoła podstawowa, chemia, biologia, fizyka. Dostępny jest on w wersji cyfrowej oraz drukowanej i zawiera propozycje ponad 100 eksperymentów o różnej tematyce.

Nie zapominajmy, że platforma Einstein to nie tylko urządzenia pomiarowe – to komplet narzędzi przeznaczonych dla nauczycieli oraz uczniów w każdym wieku, które mają pomóc w lepszym, empirycznym poznaniu nauk ścisłych. Ponadto producent zapewnia specjalny podręcznik z doświadczeniami, który pomaga wykorzystać tablet podczas zajęć lekcyjnych z uczniami. Podręcznik dostępny jest w wersji cyfrowej oraz drukowanej. Dzięki urządzeniom Einstein nauka biologii, przyrody, chemii, fizyki staną się dużo ciekawsze i inspirujące. Dodatkowo urządzenia te można wykorzystywać zgodnie z podstawą programową i są finansowane projektowo przez urząd miasta lub gminy.